لوگو1 لوگو


Competition Section of 12th Sheikh-Bahai Festival

Competition Section of 12th Sheikh-Bahai Festival

Competition Section of 12th Sheikh-Bahai Festival

Several competitions are held in 12th National Sheikh-Bahai Technopreneurship Festival and the best of business planners received winner awards.

Technopreneurs

Companies which have commercialized their products

Technopreneur Winners – Start-ups

Ranking

Name

Company

Plan Title

First Place

Mosayeb Alishir

Petro Pajouhesh Ahoura Co.

Design and manufacturing of laboratory equipment in oil and gas industry

Second Place

Mohammad Ebrahim Sami

Amn Pajouh Noavaran Fars Co.

Design and development of industrial firewall for

Siemens PLC controllers

Third Place

Hamed Mahmoudpour Ghamsar

Sadra Tarh va Tajhiz Spadana Co.

Design and manufacturing of hot-melted adhesive

equipment with different applications

 

Technopreneur Winners – Mature Companies

Ranking

Name

Company

Plan Title

First Place

Mohammadali Chamanian

Nian Electronic Co.

Design and manufacturing of integrated outdoor power system

Second Place

Arman Pendashteh

Taha Ghaleb Toos Co.

Design and production of plate heat exchanger

Third Place

Saeed Samandi Majd

Behinab Zenderoud Co.

Advanced multi-oxidants water treatment system

 

Technopreneur Winners – Social Enterprises

Ranking

Name

Company

Plan Title

Second Place

Nahid Zera’atgar

Tafavot Co.

Design the system for designing and producing cartoons and comics by children and teenagers

Third Place

Morteza Hosseini Kamalabadi

Adib Feghh Javaheri Co.

Researches on arab literature and religious text

Third Place

Mohsen Mousavi

Tabalvor Danesh

Chehelsotoun Co.

Comprehensive strategic system of human resources

 

 

Technopreneur Product Development

Name

Company

Plan Title

Shahram Ahmadi

Pouyandegan Pezeshki Pardis Co.

Production of Intramedullary Femoral and Tibial Nails

 

 

Business Planners

Business ideas written in a business plan format

Business Planners Winners - Open Section

Ranking

Name

Plan Title

Second Place

Masoud Alizadeh

Tar purification by using an advanced polymerization method

Second Place

Mohammad Erfan

Improving the ranking of electronic science magazines

Third Place

MohammadMehdi Naderi

Production of frozen bovine embryo

Special Achievement

Farid Malek Ahmadi

Design and production of the solar socket wrench

 

Business Planners Winners – Student Business Plans Olympiad

Ranking

Name

Plan Title

Second Place

Maryam Zakani

Badoom, a family and social network

Third Place

Majid Lalehchini

Test and calibration of urban gas regulators

Special Achievement

Ahmad Mohseni Seresht

Production and commercialization of an intelligent autonomous system for advanced production of animal oil

Special Achievement

Ehsan Ghorbani

  Anti-fire and anti-corrosion nanocomposites, using for producing pipes, reservoirs and powerhouse facilities; water, oil and gas pipelines

 

 

 

 

 

 

 

 

Investment Opportunities Pitching

Investment Opportunities Winners

Ranking

Name

Plan Title

First Place

Alireza Torabi Mazraemelki

Saffron harvesting and packaging robot

Second Place

Najmeh Ramadani

Production of industrial hybrid plants of walnut trees

 

 


/انتهای پیام

تعداد بازدید: 1277     تاریخ: 2016/06/14
 International Affairs:
 Fax: +98 31 33871750 Tel: +98 31 33860619       
 E-mail: international.affairs@istt.org
 Isfahan Science & Technology Town, IUT Blvd, Isfahan, IRAN
 P.O.Box: 84155/666  Postal Code: 8415681999
لوگو
Organizer: Isfahan Science and Technology Town/ All rights reserved for Sheikh-Bahai Technopreneurship Festival
Powered by DorsaPortal